Reedel 27.juunil 2025
Sõidame Virumaale kaunisse Mäetaguse mõisa, kus sel suvel mängitakse mõisasaalis Mart Sanderi näidendit "Roosivõti".
Spioonist naishärjavõitleja. Kriminaalne nunn. Paruness, kes kavaldas üle Saatana. Mis ühendab neid kõiki? See, et need on reaalselt elanud daamid von Rosenite suguvõsast, mis on olnud Eestiga seotud juba 800 aastat. Põnevad elusaatused on inspiratsiooniks müstilisele näidendile, kus reaalsed faktid põimuvad fantaasiaga.
Sel suvel lavastab Mart Sander kunagi von Rosenitele kuulunud Mäetaguse mõisas Ida-Virumaal oma müstikahõngulist draamaetendust „Roosivõti“. See räägib von Rosenite aadlisuguvõsa naistega alati kaasnenud süngetest legendidest või lausa tõsilugudest. Laval on Triin Lellep ja Mart Sander.
Von Roseni aadliperekonna esindajad saabusid Eesti aladele juba 13. sajandil ning neid mainiti esmakordselt 1241. aastal Taani kuninga vasallidena Eestimaal. Järgmiste sajandite jooksul muutus perekond üheks tähelepanuväärsemaks aadlipereks Eestis, kellele kuulus õitseaegadel 19 erinevat mõisakompleksi. Tänaseks on üks kaunemaid neist kahtlemata Mäetaguse mõis. Seal hargnevad sel suvel lahti sündmused, mis tunduvad uskumatud – kuid mis põhinevad reaalsetel faktidel.
Mart Sander: „19. sajandi keskel abiellus minu üks kauge sugulane, tädi Sofia (sünd. Verevkin / Werewkind) Alexander Gottlieb von Roseniga. Paraku ei kestnud õnn kaua, sest noor naine suri sünnitusel vaid 21-aastasena. Minu lapsepõlvekodus oli mitmeid Rosenite vapi ja embleemiga esemeid, seetõttu olen alati emotsionaalselt tundnud teatud sidet Rosenite perega. Külastades sel talvel esmakordselt Mäetaguse mõisa, ärkasid nooruspõlve fantaasiad kiirelt. Nii sündis sealsamas mõte tuua mõisas lavale põnev ja müstiline etendus „Roosivõti“, milles suguvõsa erinevate naiste saladusi lahti jutustada. Näidend valmis vaid kaks nädalat peale saatuslikku külastust.
Üks olulisi faktoreid on lavastuses kahtlemata see, et tegevus hargneb reaalselt perekonnale kuulunud hoones. Olen veendunud, et Mäetaguse mõisa erakordselt kvaliteetselt restaureeritud interjöör ja autentne atmosfäär üllatab vaatajaid niisamuti nagu see üllatas mind ning osutub tugevaks magnetiks Ida-Virumaa turismi arendamisele.“
Kohapeal avatud kohvik.
Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2) eest kell 15.30
tagasi Tallinnas kell 23.45
Sõidu hind koos teatripiletiga 69 eurot
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
Saadame kinnituse ja arve.
PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!
