Laupäeval 30.november - pühapäev 01.detsember 2024
Vabandame, kohad on täis
Looduse Omnibussi esimene jõuluretk viib meid Põhja-Leedusse Pakruojise mõisa muinasjutulisse jõulumaailma ja Baltimaade pealinnadesse Vilniusesse ja Riiga. Laupäeval 30.novembril avatakse Pakruojise mõisas suur talvefestival mille teemaks on lumememmede pulmapidu. See lõbus pulm ühendab mitte ainult kahte lumist südant, vaid ka palju inimesi, kes sooviva tähistada talve ilu ja jõulude imet. Põnevat ja enneolematut pulmamuinasjuttu ümbritsevad valgusskulptuurid ja helendavad laternad. Selle aasta muinasjutuline teemapark lumememmede pulmad, kus jääkaru mängib kosjasobitajat, hai on pruutneiu ja jänesed puistavad jalge ette kroonlehti – see on normide ja reegliteta muinasjutt, kus võimatu saab võimalikuks. Üritusel näete kosmilisi valgusinstallatsioone 15 hektaril, lummavat valgus- ja lasersõud, muinasjutulist videoprojektsiooni mõisa peahoonele, skulptuure lumememmede pulmakülalistest: metsa- ja ookeanielanikke, muinasjututegelasi ja müütilisi olendeid erinevatelt planeetidelt. Rahvale ilmub jõuluvana ja avatakse jõuluvana kontor ning päkapikkude kingituste tehas, turg kostitab käsitöö ja kulinaarsete hõrgutistega, lisaks töötab taevalik pagariäri ja jõulupostkontor.
Restoranis ootab meid Leedu rahvuslikus stiilis lõunasöök.
Pakruojis on Põhja-Leedus Kruoja jõe kaldal asuv väikelinn. Linna varasem mainimine kirjalikes allikates on pärit aastast 1531.
Linna olulisemateks vaatamisväärsusteks on Ristija Johannese katoliku kirik, Leedu vanim säilinud sünagoog ja muidugi linna külje all asuv Leedu suurim uhke Pakruojise mõisakompleks. Aastatel 1780–1940 oli mõis von Roppide suguvõsa valduses, kellel oli suur mõju Pakruojise linna arengule. Pakruojise mõis kui hilisklassitsismi arhitektuuri näide oli von Roppide paljude ümbruskonna valduste keskpunkt. Mõisa hiilgeajal kuulus selle juurde 30 tuhat hektarit maad ja metsa.
Praegu haldab mõisakompleksi kohalik omavalitsus. Mõisa territooriumil 48 hektaril 43 hoonet, söögikohad, hotell, piiritusetehas, õllekoda, keraamika töökoda ja palju teisi kohti, kus ajalugu otsekui taaselustub. 150 aasta vanune liigirikas park on ümbritsetud 1840. aastal rajatud tellistest taraga. Mõisakompleksist on kujunenud Leedus populaarne teemapark ja vabaaja veetmise koht, pidevalt toimuvad seal huvitavad temaatilised üritused ja korraldatakse suuri festivale.
Sealt sõidame edasi Leedu pealinna Vilniusesse, kuhu jääme ööbima.
Pühapäeva hommikul külastame kõigi soovijatega Gariūnai turgu. Gariūnai on Vilniuse linnaosa, kus asub Leedu ja Baltimaade suurim turg. Sealt saab jõulukingitusteks osta kõike, alates riietest, jalanõudest ja elektroonikast kuni värskete toiduainete ja käsitööni.
Esimesel advendipühal avatakse Vilniuse suur jõuluturg kahel erineval alal. Üks asub Katedraali väljakul, teine Raekoja ees. Nende vahel jalutamiseks kulub ainult 10 – 15 minutit. Raekoja platsi jõuluturg on väiksem, kuid maagilisem. Müügipunktid asuvad klaasist lumekerades, kus müüakse hõõgveini, küpsiseid ja käsitööna valminud kingitusi. Seda laata tuntakse ka rahvusvahelise heategevusliku jõuluturuna, kus müüakse saatkondade poolt kogutud kaupa. Mõlemal Vilniuse jõuluturul on oma kuused.
Katedraali väljaku jõulupuu on eriline ja tohutu! Viimastel aastatel on see pälvinud erilist tähelepanu, jõulupuust on saanud “jõulupealinna” ja kogu Leedu jõulude lahutamatu sümbol. Igal aastal uue kujundusega võluv jõulupuu on juba mitu aastat järjest Euroopa kauneimaks tituleeritud. Aastatel 2019–2022 Euroopa üheks maagilisemaks jõululinnaks kuulutatud Vilnius pääses Euroopa esiviisikusse ja maailma 25 parima jõulude tähistamise koha hulka. Loomulikult leiate sellelt turult müügipunkte, kus müüakse tüüpilisi Leedu toite ja jooke, samuti käsitsi valmistatud kingitusi ja kaunistusi koju kaasa võtmiseks.
Tagasiteel koju põikame sisse ka Läti pealinna Riiga, et vaadata üle sealne tuledes särav keskne jõulukuusk. Riia jõuluturg on end välja sirutanud vanalinna ajaloolise Toomkiriku esisele väljakule.
Kui ajaloolased õigust räägivad, on Riia esimese ehitud jõulupuu sünnilinn. Aastal 1510 kaunistasid kaupmehed Riias Kristuse sündimise tähistamiseks esmakordselt jõulupuu lilledega. Maailma vanima avaliku jõulupuu asukohana on nimetatud ka Tallinna. See olevat seisnud Raekoja platsil juba 1441.aastal, ent täpset kinnitust sellele pole leitud. Sakslased peavad jõulupuu sünnikoduks Elsassi. Seal kujunes traditsioon 17.sajandi lõpul ning levis järgmisel sajandil Euroopa teistesse maadesse.
Retke juhib geograaf ja ajakirjanik Toomas Kümmel.
Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2) eest laupäeval kell 6.30. Tagasi Tallinnas pühapäeval kell 23.30
Sõidu hind 175 eurot. Hinna sees hotell koos hommikusöögiga, jõulufestivalipilet ja lõunasöök Pakruojise mõisas.
Liituda saab ka Pärnust.
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
Saadame kinnituse ja arve.
PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!