Liigu edasi põhisisu juurde

Viiepäevane retk Poola – Ida-Preisimaa, Łódź, Toruń, Gdansk

Algus
Lõpp


 

20.juuni 2025 - 24. juuni 2025

 



Kutsume teid Jaanipäeva ajal Poola kauneid maastikke ja linnu avastama. Meie sihtkohtadeks on Ida-Preisimaa ning rikka ajalooga kaunid linnad Gdansk, Toruń ja Łódź. Retkejuhiks arhitektuuriajaloolane Madis Tuuder.
Esimesel päeval sõidame läbi suvise Baltikumi Poola, kus siirdume üsna Poolamaa südames paiknevasse Łódźi. Tegu on Poola suuruselt suuruselt kolmanda linnaga, millel on rikkalik ajalugu, suursugune arhitektuur ja oluline koht Poola ja kogu Euroopa tekstiilitööstuse ajaloos. Just 19. sajandil Łódźis arenema hakanud tekstiilitööstus tegi sellest linnast olulise sõlmpunkti Kesk-Euroopa moodsa tööstuse ajaloos.
Teist päeva alustame Łódźiga tutvumisega. Jalutame ajaloolises kesklinnas, kogeme selle keskse Piotrowska tänava hommikust ärkamist ning põikame sisse ka mõnesse põnevasse hoovi. Päeva naelana külastama üüratut tekstiilivabrikukompleksi Manufaktura, kus täna on multifunktsionaalne kultuuri-, kunsti- ja meelelahutuskeskus. Lisaks moodsale sisule saab siin nautida ka 19. sajandi monumentaalset tööstusarhitektuuri, mis on pioeteeditundega vana ja uut kokku sulatades kenasti säilinud ja külastajatele avatud.


Seejärel suundume Gdanski poole ja poolel teel teeme pikema peatuse Poola ühes maalilisemas linnas Toruńis, mida peetakse üheks 7 Poola imest. Linn on kuulus oma gootiajastu tellisarhitektuuri meistriteoste poolest. Teeme jalutuskäigu vanalinnas ja külastame vanalinna südames paiknevat Präänikumuuseumi. Toruń on teatavasti Poola „präänikupealinn” ja siin on juba rohkem kui 600 aastat küpsetatud präänikuid, mis pole mitte ainult maiuspalad, vaid ka kaunid suveniirid, kunstiobjektid, samuti kasutatakse neid ravimi ja maitseainena. Nende eriline maitse, aroom ja vormid kujutavad endast Poola ning Euroopa traditsioonilise kulinaarse pärandi olulist elementi. Muuseum asub endises 19. sajandi piparkoogivabrikus, millest sai alguse tänane kuulus kondiitrivabrik.

 

Pärast muuseumi kaeme ka maailma ühe silmapaistvama keskaja teadlase astronoom Mikołaj Koperniku maja. Seejärel asume teele Gdanskisse.
Teise päeva hommikul külastame ühte Gdanski paljudest kohalikest nüüdisaja turgudest ning seejärel siirdume avastama Kašuubimaad – väikse rahvakillu kašuubide põlist asuala, mis paikneb Gdanski külje all Läänemere rannikul ulatudes pisut ka sisemaale. Kašuubid on küll slaavlased, kuid nende kultuuris ja keeles on üsna tugev saksa mõju, mis teeb sellest etnosest põneva slaavi ja germaani rahvaste segu. Külastame Radolne järve ääres asuvat kašuubi etnograafiamuuseumi, mille näol on tegu Poola alade kõige vanema vabaõhumuuseumiga. 1906. aastal alguse saanud muuseumis näeb kašuubi taluarhitektuuri ja kunagist olmeelu vahemikus 17.- 20 saj. Ühes kašuubi külas maitseme ka kohalikku kööki, mis erineb suurel määral muust Poola köögist.

Seejärel suundume tagasi unikaalse ja keerulise, kuid huvitava ajalooga Gdanskisse, kus esmalt külastame Gdanski Oliwa eeslinnas asuvat suursugust Oliwa katedraali. Tegu on Poola ühe suurima ja kaunimaks tituleeritud pühakojaga. See paikneb 12. sajandil asutatud tsistertslaste kloostri alal, kirikuhoone ise on rajatud järk-järgult mitme sajandi vältel, selle tänane ilmse pärineb suuresti 16.-17. sajandist.

 
Tähelepanuväärne on hoones paiknev orel, mis on Euroopa üks suurimaid. Sellel on rohkem kui 7800 vile ja 110 registrit, mis võimaldavad esitada erakordselt varjundirikast muusikat.
Seejärel siirdume kesklinna, kus teeme jalutuskäigu traagilise minevikuga, kuid täna oma endises ilus meie ees olevas vanalinnas. Jalutame Pikal Turul, mis on vanalinna süda, kaeme linna sümbolehitisi raekoda ja võimsat Maria kirikut, naudime Motława jõe kaldapealset melu. Jalutuskäigu ajal räägime ka Gdanski ajaloolise linnasüdame hukust ja tuhast tõusmisest ning Poola restauraatorite järjepidevast tööst oma maa ajaloo ja arhitektuuri säilitamisel ja päästmisel.

 
Kolmandal päeval külastame Malborki linnust – Saksa ordu kunagist keskust. Tegu on pindalalt maailma suurima gootiajastu kindlusega, ühtlasi on see ka maailma suurim tellistest kindlus. Selle rajamine algas 13. sajandil ning ehitustööd kestsid umbes 230 aastat. II maailmasõja käigus sai kompleks rängalt kannatada, kuid on oma endises mahus tänaseks üles ehitatud. Samas käivad taastamistööd tänaseni.


Seejärel tutvume paljukannatanud Elblągi linnaga, mis II maailmasõja järel on tuntuks saanud omanimelise laevatatava kanali järgi. Nimelt oli kunagisele Preisimaale rajatud tihe kanalite süsteem, mille üheks osaks ka tänane Elblagi kanal on. Algselt Oberländischer Kanal’i nime all tuntud veetee näol on tegu kogu maailmas unikaalse seni toimiva tehnikaimega, mis paneb laevad suisa mäkke ronima. Võimaluse korral proovime meiegi laevaga mäest üles sõita ning samal ajal nautida vaateid Poolamaa kaunile loodusele. Antud võimalus täpsustub jooksvalt, juhul kui laevaga mäkkesõit ei õnnestu, külastame 1410. aasta Grünwaldi lahingu toimumispaika või kurikuulsat Hitleri Hundikoobast.


Päeva lõpus külastame Swieta Lipka kloostrikompleksi. Tänaseni tegutsev klooster on katoliiklikus Poolas üks tähtsamaid palverännakute sihtpunkte. Kloostrikomplekti sümboliks on Neitsi Maarjale pühendatud kirik, mida peetakse Kirde-Poola kauneimaks barokkehitiseks. Kirikus paiknev 1721. aastal ehitatud barokkorel on unikaalne selle poolest, et selle esiküljel asuvad pühakute ja inglite kujud saab spetsiaalse mehhanismi abil liikuma panna, nii et neid moodustub pala esitamise ajal justkui orkester.


Õhtuks suundume ööbimiskohta Mrągowosse, kust järgmisel hommikul alustame läbi jaanipäevahõngulise Baltikumi teed tagasi Eestisse.

 

Retke juhib ajaloolane Madis Tuuder

Buss väljub Rahvusraamatukogu  ( Tõnismägi 2) eest reedel  20.06.2025 kell 5.00
tagasi Tallinnas teisipäeval 24.06.2025 kell 23.30


Sõidu hind 650 eurot

Hinnas hotell koos hommikusöökidega, ekskursioonid ja muuseumipiletid.



Liituda saab ka Pärnust.

ID kaart või pass kindlasti kaasa võtta.

Lisaks palun teha ka tervisekindlustus.


Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Saadame kinnituse ja arve. Võimalus tasuda ka kahes osas. Palun andke teada kuupäevad, mis ajaks saate arve tasuda.

 

Lisaks palun registreerimisel saata sünnikuupäev, kuu ja aasta ja enda telefoninumber

 

 

 

PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

https://www.looduseomnibuss.ee/content/teatriretk-haapsallu-vaatama-meeleolukat-etendust-viimane-vaba-suvi