Päevakorral
Kolmekuningapäeva laadale ja Ülo Kalmuga Rannarootsi kultuuri avastama
04.01.2025Soovime kõigile Looduse Omnibussi sõpradele ilusat aastavahetust ja
HEAD UUT AASTAT!Laupäeval 04.jaanuaril 2025
Kutsume aasta esimesele retkele.
Uue aasta esimesel retkel sõidame kuurortlinna Haapsallu. Päeva alustame Rannarootsi Muuseumis, kus muuseumi juhataja Ülo Kalm tutvustab muuseumi tegemisi ja viib meid rannarootslaste radadele.
Muuseumist sõidame kesklinna kus koos liigume Karja tänaval asuvasse Pitsikeskusse. Saame näha kaunilt kaunistatud Pitsikeskuse aknaid, mis on inspiratsiooni saanud Haapsalu salli kalendrist 2025 "Muinasjutuline Haapsalu".
Pitsikeskuses saame nautida ja ka endale soetada kaunist pitsilist käsitööd ja vaadata ringi muuseumitoas. Võimalus osta lõnga, kalendreid, raamatuid.
Pitsikeskuse juurest algab ka traditsiooniline Kolmekuningapäeva laat. Haapsalus tähistatakse juba üle kümne aasta kolmekuningapäeva väikese laada ja kultuuriprogrammiga, kus esinevad eri rahvuste esindajad. 2025. aastal astuvad lavale ansambel Väliharf, Westi ja Haeska rahvatantsijad, slaavi folklooriansambel Bõliina ning
mustlastantsijad. Peaesinejad on Ruslan ja Rute Trochynskyi kavaga „Muusika ühendab meid!“ – laulud armastusest, vabadusest, selle hinnast ja väärtusest. Ruslan Trochynskyi on tuntud tromboonimängija ja ansambli Svjata Vatra liige. Rute Trochynskyi õpib heliloomingut, mängib viiulit ja klaverit ning laulab. Ta on osalenud rockbändis Rute ja „Eesti otsib superstaari“ saates.Laadal pakutakse enamasti toidukraami ja talusaadusi – õunu, hoidiseid, suitsulihatooteid ja kala, kodust leiba ja pirukaid, hõõgveini ja kalja. Ei puudu ka muu toredus.
Lisaks saab külastada muuseume, kohvikuid, butiike. Looduse Omnibussil on kaasas oma POP-UP käsitööpood, kus saab talveks osta meie oma inimeste poolt valmistatud kudumeid ( mütsid, sokid, kindad,sallid,rätikud).
Sõidu hind koos Rannarootsi muuseumipileti ja programmiga ja Pitsikeskuse piletiga 30 eurot.
Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2) eest kell 9.30, tagasi Tallinnas 17.30
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!
Retk Madis Tuuderiga Vilniusesse Valgusfestivalile ja Kaunasesse Mikalojus Konstantinas Čiurlionise 150.juubeliaastat tähistama
24.01.2025Reede, 24. jaanuar – pühapäev 26. jaanuar
Sõidame kolmepäevasele retkele Leetu Vilniuse Valgusfestivalile millega tähistatakse Vilniuse 702.sünnipäeva ning Kaunasesse. Retke juhtideks arhitektuuriajaloolane Madis Tuuder ja kultuuriloolane Merike Ivask, kes elab ja töötab Leedus.
Aastal 1323 saatis valitseja Gediminas ühe oma kuulsatest kirjadest ja asetas Vilniuse jäädavalt kaardile. See kiri läks teele 25.jaanuaril ja seda päeva peetakse Vilniuse sünnipäevaks. Vilniuse sünnipäeva tähistatakse uhke Valgusfestivaliga. Vilniuse vanalinn on muudetud kaasaegsete valgusinstallatsioonidega väga kauniks. Õhtune linn on rahvarohke ja uhke. Kõik jalutavad tänavatel ja naudivad kaunist valgusemängu. Seda imelist valgusemängu saame nautida ka oma hotelli akendest. Ööbime hotellis Panorama, mis asub 200 m kaugusel vanalinna väravatest.
Imelist valgusemängu saame nautida nii reede kui ka laupäeva õhtul. Saab külastada kohvikuid ja nautida Leedu rahvustoite. Reedel sõidame läbi Riia otse Vilniusesse. Hilisel pärastlõunal külastame Akropolise kaubanduskeskust kus saame keha kinnitada ja teha esimesed sisseostud külakostiks koju. Pärast majutamist hotellis läheme üheskoos nautima valgusfestivali ja tutvuma vanalinnaga. Laupäeval pärast hommikusööki sõidame kõigi soovijatega Gariunai turule.See on Leedu suurim turg ja sealt on võimalik osta soodsate hindadega kõike vajalikku.
Seejärel külastame Vilniuse teletorni, mille juures toimusid 1991.aastal Nõukogude Liidu lagunemise käigus traagilised sündmused. Vilniuse kesk- ja vanalinnas külastame Pühade Apostlite Peetruse ja Pauluse kirikut, mida peetakse üheks kaunimaks katoliku kirikuks maailmas; hiljuti pea nullist üles ehitatud Leedu suurvürstide paleed, mis oli 17. sajandi alguseni Leedu riigivõimu keskus ning Läänemerest Musta mereni ulatuva riigi võimusümbol; uudistame Ida- ja Põhja-Euroopa ühe vanema ülikooli – Vilniuse Ülikooli – ajaloolist hoonekompleksi.
Muidugi ei puudu ka jalutuskäik Vilniuse barokse vanalinna maalilistel tänavatel, kus tee peale jääb arvukalt huvitavaid objekte ja kohti, sh traagilise saatusega juudi kvartal, presidendiloss, raekoda jpm.
Külastame ka omanäolist linnaosa Užupist. Tegemist on Vilniuse ühe vanema ajaloolise eeslinnaga, mille kogukond kuulutas 1998. aastal sõltumatuks vabariigiks – nn Užupise Vabariik. Boheemliku auraga Leedu Montmartreks peetavas linnaosas on arvukalt põnevaid kohvikuid ja restorane.Lisaks vaatleme ka Vilniuse nõukogudeaegseid paneelelamutega hoonestatud mikrorajoone, mis olid toonases Nõukogude Liidus arhitektuurselt ja planeeringuliselt ühed kvaliteetsemad ja mis andsid silmad ette nii Tallinna kui Riia analoogsetele elamurajoonidele. Lisaks heidame pilgu ka Vilniuse nüüdisaegsele üsna kirevale, kuid samas esinduslikule arhitektuurile. Õhtul saab taas osaleda Valgusfestivali üritustel linnas.
Pühapäeval peale hommikusööki sõidame Kaunasesse. Kaunases teeme jalutuskäigu vanalinnas ja tutvume arhitektuurselt mitmekihilise ja põneva kesklinnaga, kus näeme ka II maailmasõja eel, kui Kaunas oli Leedu (ajutine) pealinn, rajatud esinduslikke elu- ja administratiivhooneid. Kaunase sõdadevaheline arhitektuur on omanäoline ja kujutab endast olulist ja jõulist osa Baltimaade toonasest ehituskunstist. Kaunase 1930. aastate funktsionalistlik arhitektuur tähelepanu äratanud ka mujal maailmas. Külastame ka Čiurlionise nimelist Riiklikku Kunstimuuseumi, mis on oma nime saanud kunstniku ja helilooja Mikalojus Konstantinas Čiurlionise järgi. Teda peetakse professionaalse Leedu muusika rajajaks ning kõigi aegade üheks nimekamaks Leedu kunstnikuks. Muuseumis on väljapanek kunstniku maalidest, hiljuti avati tema töödest ka uus heliteosega kujundatud näitus.Pärast lõunat alustame teekonda läbi Riia kodu poole.
Arhitektuuri ja kultuuriretke Vilniusesse ja Kaunasesse juhivad ning Leedu ajalugu ja tänapäeva tutvustavad arhitektuuriajaloolane Madis Tuuder ja kultuuriloolane Merike Ivask.
Buss väljub Rahvusraamatukogu (Tõnismägi 2) eest reedel 24.01.2025 kell 6.30, tagasi Tallinnas pühapäeval 26.01.2025 kell 23.30
Sõidu hind 240 eurot. Hinna sees hotell koos hommikusöökidega, ekskursioonid, Leedu Rahvusmuuseumi ja Kaunase Kunstimuuseumi piletid.
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
Saadame kinnituse ja arve.
PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!