Liigu edasi põhisisu juurde

Romantiline talveretk Andres Adamsoniga Lätti

Algus
Lõpp
09.02.2019 - 07:30 - 22:00

Vabanes kaks kohta! Kiiretel soovijatel helistada 5647 6297
Looduse Omnibuss Tallinn
Laupäeval-pühapäeval, 9. - 10. veebruaril 2019

Seekord sõidame läbi Tartu ja Haanja Aluksnesse, sealt kitsarööpmelise rongiga Gulbenesse ja edasi taas bussiga Cesisesse, kus meid ootab õhtusöök ja ööbimine korralikus hotellis "Cesis".

Pühapäeval käime Võnnus võidusamba juures, kirikus ja ordulinnuses.

Päeval oleme Valmieras ja Valmiermuizas, õhtupoolikul Valkas ja Valgas ning tagasi Tallinna tuleme Tartu kaudu.

Retkel on, mida vaadata.

Esiteks Haanja ja Aluksne kõrgustikud, mis moodustavad terviku siin- ja sealpool piiri.

Teiseks väikelinn Aluksne, kust sai alguse Läti kooliharidus, valmis esimene piiblitõlge ja kasvas Vene keisrinna Katariina I. Vaatame ordulossi varemeid ning jalutame mõisapargis.

Kolmandaks Aluksne-Gulbene kitsarööpmeline raudtee. Sellist pikka ja romantilist rongisõitu pole Eestis võimalik teha.

Neljandaks Läti kauneimaid väikelinnu Cesis, mis asutati aastal 1206, on kolmas vanim linn Lätis ning Läti lipu sünnikodu. Vaatame meie ja lätlaste ühist Vabadusesammast, käime Jaani kirikus, mille altarimaali autoriks on Johann Köler, muuseum-ordulossis ja mõisapargis. Ordulossis hävitas Ivan Julm 1577. aastal kogu Riia peapiiskopkonna aadli.

Viiendaks Valmiera ja Valmiermuiza. Käime Beverini linnuses, mida eestlased 1208. ja 1211. aastal piirasid, Püha Simoni kirikus ning Valmiermuizas, kust saab osta head kohalikku õlut ja limonaadi.

Kuuendaks peatume ka Valkas ja Valgas. Cimze seminaris Valgas sai hariduse üle 100 eesti noormehe, sealhulgas Carl Robert Jakobson, Ado Grenzstein, Anton Jürgenstein, Hans Rebane, Joosep Kapp, Andres Erlemann, Mihkel Kampmaa, Hans Einer, Aleksander Kunileid, Friedrich Saebelmann, Aleksander Thomson, Johannes Eglon ja Aleksander Läte.

Meie naabermaad Lätit, selle ajalugu ja Eesti-Läti kultuurilugu tutvustab ajaloolane Andres Adamson.

Pass või ID kaart kindlasti kaasa!

Sõidu hind koos muuseumipiletite, rongisõidu, ööbimise ja hommikusöögiga hotellis Cesis täiskasvanutele 85 eurot, õpilastele 60 eurot.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest laupäeval kell 7.30, tagasi Tallinnas pühapäeval kell 22.

Registreerimine retked@looduseomnibuss.ee. Info telefonil 5647 6297 (Jaan Riis). Vajalik täpne nimeline registreerimine koos kontakttelefoni numbriga, saadame kinnituse ja arve.

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus

Talvine Cesis. Foto: (CC) Santa Felkere