Liigu edasi põhisisu juurde

Päevakorral

  • Retk Marju Kõivupuuga Järva- Madisele, Vargamäele ja kirjanduspeole Aravetel

    01.02.2025



    Laupäeval 01.veebruaril 2025 

     

    Vabandame, kohad on täis 


    Sõidame koos Marju Kõivupuuga Eesti Raamatu Aasta algusele pühendatud kirjanduspeole Aravetel.


    Kirjanduslikul oaasil esinevad Aravete kultuurimajas Jaan Pehk, Ave Taavet, Vladislav Koržets, Marju Kõivupuu. Piibe teatri lõbus luulemäng Suumani Sassi elust ja loomingust „Kuulus on kummaline“.


    Vestluspaneel 48. A. H. Tammsaare nimelise Järva valla kirjanduspreemia nominentidega ja preemia laureaadi väljakuulutamine. Vestlusi kirjanikega juhib Villu Kangur.
     Raamatulaat ja kohvik.

    Päeva alustame Järva-Madiselt kust sõidame Vargamäele. Vargamäel külastame A.H.Tammsaare muuseumi. Soovijatel võimalus teha kaasa 45.Tammsaare rahvamatk. Retkelistele pakutakse Vargamäel pirukat ja teed. Järva-Madisel sooja suppi.


    Retke juhib ja Eesti kirjanduslugu ja Vargamäe muuseumit tutvustab kultuuriloolane Marju Kõivupuu.



    Buss väljub Rahvusraamatukogu  ( Tõnismägi 2) eest kell 9.00 tagasi Tallinnas  kell 18.00

    Sõidu hind koos muuseumi külastuse, pirukate, tee ja supiga 35 eurot.


    Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

    Saadame kinnituse ja arve.

    PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

     

     


     

  • Retk Jelgava jääskulptuuride festivalile ja Zemgale mõisaid vaatama

    08.02.2025



    Laupäeval 08.veebruar 2025


    Baltimaade suurim, Jelgava jääskulptuuride festival toimub juba 26. korda. Selleks rajatakse kunagisse Kuramaa ja Zemgale hertsogiriigiv bpealinna Jelgava (Miitavi) kesklinna Lielupe jõe äärde jääskulptuuride park. Neid imetlusväärseid skulptuure loovad rahvusvahelised meistrid paljudest riikidest.

    Igal aastal on jääskulptuuride festival pühendatud mingile kindlale teemale. Sel aastal on festivali pealkirjaks „Universumi lugu“. Lisaks toimuvad festivali raames muusikaüritused ja kontserdid ning muud tegevused. Omaette elamuse saab pimedas, kui jääskulptuurid ärkavad ellu muusika- ja valgusetenduse saatel.

    Zemgale on ajaloolis-geograafiline piirkond Lätis. Zemgale asub Väina jõest lõuna pool vastu Leedu piiri. 13. sajandi vallutuste järel kuulus vana Liivimaa alates 1561. aastast Kuramaa hertsogiriigi koosseisu. Aastatel 1596–1617 oli isegi iseseisev Zemgale hertsogiriik, 1795–1917 aga Vene impeeriumi Kuramaa kubermangu idapoolne osa. Ajaloolist piirkonda asustasid alates 2. sajandist balti rahvas semgalid. Semgalite tähtsaimad keskused olid Mežotne ja Tērvete. Umbes 16.–17. sajandil semgalid assimileerusid ja kadusid ajaloo areenilt, moodustades koos latgalite, kurelaste ja liivlastega läti rahva.

    Lisaks Jelgava jääskulptuuride festivali nautimisele teeme väikese ringkäigu Zemgales ja vaatame mõnda ajalooliselt kuulsusrikast mõisakompleksi, mis jäävad marsruudile Jelgava-Tērvete-Eleja-Jelgava.

    Zaļenieki (Zala) mõisa jahiloss on Kuramaa hertsogiriigi 18. sajandi ainulaadne arhitektuurinäide, kuna hoone on suhteliselt hästi säilinud, ei ole tormiliste ajaloosündmuste käigus sõdades põlenud ega purustatud. Praegu asub lossis Zaļenieki kutsehariduskool. Mõisa ansambli lahutamatu osa on park, mille looduslik reljeef ja veehoidlad moodustavad romantilise maastiku.

    Peahoone ehitamine algas 1768. aastal, kui mõisa omanikuks oli Kuramaa hertsogiriigi valitseja Ernst Johann von Biron. Biron oli sündinud Kuramaal väikeaadliku peres, kuid sai ajapikku mõjuvõimsaks meheks – ta oli Venemaa keisrinna Anna Ivanova armuke juba enne tema troonile tõusmist. Biron on tuntud kui suurejooneliste Jelgava ja Rundale losside rajaja. Biron tellis arhitekt Bartolomeo Rastrellilt peahoone projekti, arhitekti surma tõttu jäi see aga lõpetamata. 1768. aastal alanud ehitustööd lõppesid 1775. aastal, tööde lõpetamist juhatas Rastrelli assistent, taanlasest arhitekt Severin Jensen. Rastrelli mõjul on mõisa juures siiski märgata veel paljusid barokseid elemente. Loss olevat olnud hertsogi ja tema poja lemmikjahiresidents.

    Lielvircava mõisa härrastemaja on ehitatud aastatel 1803–1808. Klopmannide perekond valitses mõisa 400 aastat. 1829. aastal läks mõis Hahnide perekonna valdusse, kes valitsesid seal kuni Läti Vabariigi tekkimiseni. 19. sajandi keskel ehitati mõisahoone klassitsistlikus stiilis ümber, kasutades vanast härrastemajast pärit mitmesuguseid sisustusdetaile. Alates 1924. aastast tegutseb mõisas kool. Härrastemajas tehti aastatel 2013–2020 tähelepanuväärseid restaureerimistöid.

    Klopmannide suguvõsa järeltulija Georg Peter Baron von Klopmann annetas väljapaneku koostamiseks 19. sajandi mõisamööblit ja majapidamistarbeid. Georg Peter Baron von Klopmanni annetus on ajalooliselt oluline mitte ainult Läti, vaid ka kogu Läänemere piirkonna jaoks, sest sellises mahus ajalooliselt väärtuslikke esemeid ei ole varem üheski kultuuriloolises paigas hoiule võetud.

    Igal aastal korraldatakse mõisas mitmesuguseid üritusi ja ajaloolisi' vaatemänge, mille raames kujutatakse möödunud aegu ja sündmusi.

    Retke juhib geograaf ja ajakirjanik Toomas Kümmel.


    Buss väljub Rahvusraamatukogu  ( Tõnismägi 2) eest kell 6.15. Tagasi Tallinnas kell 23.45



    Sõidu hind koos festivalipiletiga 69 eurot

    Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

    Saadame kinnituse ja arve.


    PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

  • Kolmepäevane retk Baltimaade suurimale Vilniuse Püha Kazimierase suurejoonelisele laadale

    07.03.2025


    Reede 07.märts 2025 - pühapäev 09.märts 2025


    Kolmepäevase Leedu huvireisi keskmes on Kaziuko mugė, Vilniuse Püha Kazimierase suurejooneline käsitöölaat. Seda Väikese Kazimieraze laata Peetakse Vilniuse vanalinna tänavatel ja väljakutel juba alates 17.
    sajandi algusest. Leedulased kutsuvad Kazimierzi mälestuslaata hellitavalt Kaziukaseks. Püha Kazimieras oli Poola kuningriigi ja Leedu suurvürstiriigi kroonprints, Kazimierz IV, Poola kuninga ja Leedu, Vene ja Žemaitija suurvürstiriigi suurvürsti (Kazimierase nime all) poeg. Jagelloonide dünastiast pärit palvetele pühendunud askeet kuningapoeg Kazimieras suri Hrodnas vaid 26aastasena tuberkuloosi. Ta on maetud Vilniuse katedraali Püha Kazimierase kabelisse. 1602. aastal kuulutas paavst Clementius VIII Kazimierase Leedu ja Poola kaitsepühakuks ja paavst Pius XII 1948. aastal kõikide noorte kaitsepühakuks.

    Traditsiooniliselt peetakse laata püha Kazimierase pühale (4. märts) lähimal nädalavahetusel. Vilniuse Püha Kasimiri laadale (leedu keeles "Kaziuko mugė") oma tervet kesklinna hõlmava mahu ja üle nelja sajandi
    pikkuse ajalooga pole ei Eestil ega Lätil midagi võrreldavat kõrvale panna.

    Laadalt võib leida nii kõikvõimalikku käsitööd kui talutoodangut alates leivast, lihatoodetest, meest ja lõpetades õlle ja kohalike veinidega. Tänapäeval on Püha Kazimierase laadal ka muusika-, tantsu- ja teatrietendused, mis meelitavad kohale kümneid tuhandeid külastajaid ja palju käsitöömeistreid üle Leedu kui ka naaberriikidest. On kujunenud kirjutamata traditsiooniks, et iga külastaja viib laadalt kaasa armastatud inimestele kinkimiseks verbosid ja muginukaseid. Verbod on südamekujulised kaunistustega meekoogid, muginukased on aga kuivatatud lilledest, kõrrelistest ja viljapeadest valmistatud värvilised kompositsioonid, mis algselt pidid kujutama püha Kazimierasega seotud stiliseeritud kuninglikku liiliat.
    Mõni aeg tagasi hakati püha Kazimierase laata pidama ka Leedu suuruselt teises linnas Kaunases. Samalaadset laata peetakse Valgevenes Hrodnas ja Kaziuki nime all mitmes Poola linnas, Olsztynis, Szczecinis, Gdańskis, Poznańis jt.


    Kolmepäevase Leedu retke programmi mahub muudki huvitavat: jalutuskäik Vilniuse vanalinnas kohaliku giidiga ja rahvuslik õhtusöök Vilniuse lähedal asuvas maalilises paigas Belmontase pargis. Vilnia jõgi suubub Leedu pealinnas Nerisesse. Jõgi on andnud Vilniusele tema nime. Belmontase pargis on renoveeritud vana vesiveski. Just seal on Vilnia jõeorg kõige laiem ja maalilisem. Seda uhket jõulist maastikku kujundavad jõeoru suursugused terassid ja metsaga kaetud künkad.

    Tagasiteel koju külastame unikaalset looduspaika - piisonite kaitseala Kesk-Leedus Panevėžyse maakonnas asuvas Pašiliai metsas. Leedu piisonite taastamise otsus langetati juba 1966. aastal. Esimesed kaks piisonit jõudsid Pašiliaisse 1969. aastal, kes paigutati 50 ha suurusele taraga piiratud alale. Algul hoiti piisoneid Pašiliai tarandikus ja jälgiti nende kohandumist oludega. Viis piisonit lasti 1973. aastal vabalt metsa uitama.

    Aeg on edasi läinud, piisonid kohanenud ja nende arvukus suurenenud. Nüüdseks on vabalt elavaid piisonid Leedus juba mitmel pool: Kėdainiai, Panevėžise, Radviliškise ja Telšiai rajooni territooriumil.
    Viimastel aastatel on vabaduses elavate piisonite arv tublisti suurenenud, mis ühest küljest on kiiduväärne, teiselt poolt aga tekitab ka palju probleeme. Vabaduses elas Leedus 2020. aastal 282 piisonit. Praeguste kokkulepete kohaselt tahetakse piisonite arvukust hoida umbes 200 isendi piires. Euroopa piison on päästetud väljasuremisohust, Leedul on selles ülioluline roll.

    Teel Vilniusesse ja tagasi teeme söögipeatusi, külastame Akropolise, Gariunai turgu. See on Leedu suurim turg ja sealt on võimalik osta soodsate hindadega  kõike vajalikku.


    Retke juhib geograaf ja ajakirjanik Toomas Kümmel

    Buss väljub Rahvusraamatukogu  ( Tõnismägi 2) eest reedel kell 6.30
    tagasi Tallinnas pühapäeval kell 23.00


    Sõidu hind  eurot 245 Hinna sees hotell koos hommikusöögiga, piisonipargi külastus ja Belmontase pargi külastus koos õhtusöögiga.


    Liituda saab ka Pärnust.


    Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

    Saadame kinnituse ja arve.


    PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

     

  • Teatriretk Pärnusse Endla Teatri uut etendust "Salemi nõiad" vaatama

    13.03.2025


    Neljapäeval 13.märts 2025

    Märtsis tuleb Endla Teatris lavale uus etendus "Salemi nõiad".

    Lavastaja: Katrin Pärn, Janek Savolainen

    Autor: Arthur Miller

    Tõlkija: Virve Aruoja

    Kunstnik ja muusikaline kujundaja: Katrin Pärn, Janek Savolainen

    Kostüümikunstnik :Triinu Pungits

    Valguskunstnik: Margus Vaigur



    Osades: Fatme Helge Leevald, Saara Nüganen, Ireen Kennik, Liis Karpov,

    Carmen Mikiver, Kadri Rämmeld, Meelis Rämmeld, Sten Karpov, Ago Anderson,

    Sander Rebane, Enn Keerd, Andrus Vaarik, Märt Avandi, Karl-Andreas Kalmet




    "Salemi nõiad"

    Ameerikas Massachusetsis asuv Salem on väikene linnake, kuid kired, ebaõiglus ja ahastus on siin kõike muud kui väikesed. Väike ei ole ka siinsete inimeste uhkus ja hulljulgus oma riivatud au kaitsmisel.
    Pealtnäha lihtne olukord kasvab pimeda kambahüsteeria tagajärjel laviiniks, mille peatamine osutub võimatuks. Toimuv seab kahtluse alla ning pöörab pea peale arusaamad õiglusest ja seadusest, võimust, ustavusest, aususest, armastusest ja süüst. Majad jäävad inimestest tühjaks, lootus kipub ahtaks jääma, igal pool luurab hirm, et järgmisena keegi just sinu peale näpuga näitab, ja see su elu lõpetab.
    Päike aga tõuseb ikka ja paistab kõigi inimeste peale ühtmoodi ...

    „Salemi nõiad“ (The Crucible) on ameerika näitekirjaniku Arthur Milleri (1915-2005) 1953. aastal kirjutatud draama, allegooria ja kriitika erinevatel aegadel toimunud „nõiajahtidele“. Näidendi aluseks võetud 1690. aastail Salemis toimunud nõiaprotsessid olidki just nii lootusetud ja hirmutavad nagu nad näidendis paistavad. Ent massihüsteeria ja teistsuguste seisukohtade või eluviiside hukkamõistmine ja sildistamine ei ole inimeste hulgast tänapäevani kuskile kadunud.


    Sõidu hind koos teatripiletiga 50 eurot

    Buss väljub Rahvusraamatukogu  ( Tõnismägi 2) eest kell 16.30 tagasi Tallinnas  kell 23.30


    Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

    Saadame kinnituse ja arve.


    PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!
     


  • Teatriretk Valmierasse Viljandi Ugala ja Valmiera Draamateatri ühisetendust Cosmopolitan vaatama

    29.03.2025

     


    Laupäeval 29.märtsil 2025

    Sõidame teatriretkele Lätti, Viljandi sõpruslinna Valmierasse menukat komöödiat Cosmopolitan vaatama.

    Lavastaja ja dramaturg

    Andres Noormets

    Kunstnik

    Valters Kristbergs

    Kostüümikunstnikud

    Maarja Viiding ja Ilze Vītoliņa

    Videokujundajad

    Taavi Varm ja Margo Siimon

    Muusikalised kujundajad

    Peeter Konovalov ja Andres Noormets

    Valguskujundaja

    Lauris Johansons

    Tõlkijad

    Jaanus Johanson, Alden Kirss ja Oleg Titov

    Mängivad

    Aarne Soro, Alden Kirss, Eduards Johansons (Valmiera teater), Ieva Puķe (Valmiera teater), Jaanus Johanson (Valmiera teater), Klinta Reinholde (Valmiera teater), Krišjānis Salmiņš (Valmiera teater), Martin Mill, Oleg Titov ja Terje Pennie


    Kusagil maailma servas, seal kus gloobus otsustavalt Põhjanaba poole kaardub, paiknevad kaks väikest riiki – Eesti ja Läti. Nende piirid kulgevad pikalt koos ja merigi on sama, kuid üksteise toimetamistest ei teata just palju. Ka keeled ja kombed on mõlemal sedavõrd erilised, et nende rahvaste mõtteruumis orienteerumine on vaid üksikute veidrike privileeg.


    Ühel kenal päeval reisivad Eesti ja Läti piiril asuvasse motelli kaks väga erinevat inimest – Andrew New Yorgist ja German Venemaalt. Andrew on noor kosmopoliit, ilma juurte ja rahvuseta müügimees läänest, German aga endisest balletiartistist pensionär idast. Nad ei tea mitte midagi üksteise olemasolust, nad ei tunne kohalikke keeli ega kombeid, nad mõlemad varjavad oma tegelikke eesmärke.

    Järgneva ööpäeva jooksul arenevad selles motellis kummalised sündmused: seal kohtuvad mitmed värvikad tegelased ja neli erinevat keelt, põrkuvad maailmavaated ja tõekspidamised, varjatud plaanid ja avaldamata lood. Pidev möödarääkimine, üksteise võõristamine, omavaheline mõõduvõtmine ja peidus olevad saladused võtavad koomilised
    ja absurdsed mõõtmed.

    Elu ja surm, koosolemine ja üksindus, juured ja juurtetus, mälu ja mälutus, muinasjutud ja argielu, rahvuskultuur ja kosmopoliitne nutimaailm: need on vastandused, mille ületamisega selle loo tegelastel vaeva tuleb näha.

    Valmieras anname vaba aega lõunatamiseks ja linnaga tutvumiseks ning külastame ka Valmieramuiža tehasepoodi.

    Teatriretke juhib geograaf ja ajakirjanik Toomas Kümmel.


    Buss väljub Rahvusraamatukogu  ( Tõnismägi 2) eest kell 6.15. Tagasi Tallinnas kell 23.45



    Sõidu hind koos teatripiletiga 69 eurot

    Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

    Pass või ID kaart kaasa.

    Saadame kinnituse ja arve.


    PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!